freund logoFreund

V roce 1928 založil Walter Freund v Paderbornu dílnu na výrobu řeznických nástrojů. Vyráběly se zde nože, brousící a obtahovací kameny a výrobky z vlastní slévárny a nástrojárny. Po druhé světové válce začal syn Reinhard Freund s výrobou převodovek, z čehož vznikly v 50 letech první pily na žebra s elektrickým pohonem a tím se zahájila další úspěšná kariéra firmy FREUND.

Velmi úspěšné a rozšířené, se v roce 1962 staly především první masově vyráběné bourárenské pily na žebra "Rekord 62", které znamenaly faktický vstup firmy FREUND na trh. Po rozšíření výroby se firma nastěhovala v roce 1965 do stávajícího sídla v průmyslové zóně na okraji města. V roce 1966 nastupuje do firmy nastupuje významný konstruktér pan Manfred Syré, který je později hlavním konstruktérem většiny zařízení. První průmyslová bourárenská kotoučová pila K 18-01 přichází na trh v roce 1970 a je úspěšně nabízena až dodnes. Kotoučové pily na třífázový střídavý proud se způsobem ochrany IP65 a první kmitací listové pily jsou představeny v 70. letech.

Na přelomu 70. a 80. let jsou díky vzrůstající výrobě pořízeny první CNC stroje a jsou dále přistavěny další výrobní a skladové haly. Tím se firma FREUND zařadila mezi přední dodavatele jateční a bourárenské technologie v Evropě. 80. léta přináší v té době unikátní pilové listy s tvrdokovovými zuby pro zvýšení řezných výkonů a hlavně je výrazně rozšířena nabídka oblíbených půlicích listových pil a zavedení výroby půlicích pil pásových.

Jedinečným se stává v roce 1991 patentovaný bourárenský kotoučový nůž ZKM, díky němuž je možné dělit vepřové půle bez ztrát suroviny způsobených prořezem pilového pásu.

V 90. letech se nadále rozšiřuje sortiment firmy podle požadavků zákazníků o čistící a desinfekční komplety, vakuové odsávací zařízení a nové programy hydraulických nůžek. Všechny tyto technologie jsou vyvíjeny ve spolupráci s předními zkušebními ústavy v Německu a odzkoušeny přímo v provozu před uvedením na celosvětový trh.

Nové tisíciletí přináší následně rozšíření výrobní plochy o více než 50% (2001), stejně jako velké množství ostatních výrobků a četných patentů.

V dnešní době je kompletní výrobní program exportován z více než 80% do více než 60 zemí na světě, kde se těší firma FREUND díky vysoké ekonomické efektivnosti, vysokému standardu kvality a rychlému a spolehlivému servisu, vynikající pověsti. Více jak 50 zástupců v zahraničí, jako i vlastní zahraniční služba z místa podniku se stará o statisíce zákazníků radou i servisem.

Jako vůdčímu výrobci na světovém trhu je definován cíl si i nadále tuto pozici udržet. Pro zákazníky je velikou předností výrobků od firmy FREUND jejich stálá vysoká kvalita, neboť spokojenost zákazníků je dosahována díky jejich dlouhodobé užitkovosti. Proto nabízí firma FREUND optimální pořizovací náklady.

Toto vše vyžaduje vysoké osobní nasazení personálu, kteří tuto práci vykonávají, vysoké investice, kolegialitu a týmovou spolupráci. Velká důležitost je kladena na i školení a další vzdělávání spolupracovníků, ale také zákazníků.